вВідео
Онлайн інструменти ДРВ

Розірви коло насильства

Скажи булінгу - НІ!

Енергоменеджмент - шлях до заощадження державного та місцевого бюджетів

нновини

Розбиті дороги, пошкоджена інфраструктура, погана медицина, низька якість освіти, розвалена економіка — корупція краде ресурси у громадян у багато способів. Вона має різні форми та існує в різних секторах. Таким чином, викорінення корупції повинно відбуватися на багатьох «фронтах» та вимагає переосмислення можливих шляхів трансформації.

 

1. Як не потрапити у корупційну пастку: розкриття конфлікту інтересів та перевірка електронних декларацій посадових осіб.

 

Чи порушує державний службовець правила щодо конфлікту інтересів, приймаючи запрошення на вечерю від бізнес-асоціацій, або допомагаючи своїй дитині отримати урядову посаду, або забезпечуючи, щоб тендери вигравали члени сім’ї? Існуюча проблема розмежування конфлікту інтересів та корупції підриває доброчесність влади.

Як активісти можуть викривати корупцію та економічні інтереси держслужбовців? Огляд електронних декларацій офіційних осіб, перевірка їх способу життя та аналіз їх прихованих бізнес-інтересів не допускає безпринципним чиновникам позбавляти людей якісних державних послуг та ефективного розподілення ресурсів.

 

2. Де шукати факти: використання відкритих даних та доступ до публічної інформації для викриття корупції.

 

У світі існує 8 зетабайтів цифрових даних. Як їх використовувати у боротьбі з корупцією і чому дані повинні бути відкритими? У довгостроковій перспективі, приносячи користь як уряду, так і громадянам, відкриті дані дають кожному можливість вільного доступу до інформації, стимулюючи більшу участь громадськості, всебічний розвиток та інновації.

Як знайти інформацію про бізнес, пов’язаний з помічником депутата? Хто фінансує політичну партію? Чи ведуть державні чиновники розкішний стиль життя, який не відповідає їх фактичним доходам? Багато наборів даних є відкритими для перевірки антикорупційними активістами, наприклад, держбюджет та державні витрати, контракти і тендери, компанії, особисте голосування депутатів, судові рішення, фінансування політичних партій та майнові декларації.

 

Що робити, якщо інформація не є відкритою? Кожен громадянин має право на доступ до публічної інформації, яка була створена або отримана в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, незалежно від того, чи це інформація про якість продуктів харчування та предметів домашнього вжитку, стан навколишнього середовища, катастрофи та небезпеки або інша суспільно необхідна інформація. Існують прості кроки для запиту інформації: звертайтеся до органу, а не до посадової особи; використовуйте короткі й зрозумілі формулювання; посилайтеся на Закон «Про доступ до публічної інформації»; вказуйте свої контакти та бажаний спосіб отримання відповіді.

 

3. Децентралізація та доброчесність: місцеві громади викорінюють корупцію на місцях.

 

Як децентралізація може звести до мінімуму корупційні ризики? Замість підходу «зверху-вниз» об’єднані територіальні громади зараз самі відповідають за формування власних бюджетів, фокусуючись на місцевих стратегічних пріоритетах та забезпечуючи громадський нагляд за його виконанням. Для боротьби з корупцією на місцях локальні громади озброєні такими інструментами, як візуалізація бюджету та рейтинги прозорості місцевих бюджетів, державні закупівлі через Prozorro, оновлений перелік власності громади, електронна система фінансового управління, регулярні аудити, публічна звітність, антикорупційні програми, запобігання конфліктів інтересів, корупційна експертиза.

 

Громадяни можуть посилити доброчесність органів місцевого самоврядування шляхом активної участі у прийнятті рішень і контролю — відвідувати засідання ради та звертатися до ради з будь-яких питань, перевіряти прозорість своїх місцевих бюджетів і вимагати покращень, об’єднуватися задля спільних дій.

 

4. Доступ до якісної медицини: як корупція впливає на цей сектор.

 

Чи є маленькі подарунки, квіти, солодощі або кава знаком подяки лікарю чи хабарем? Деякі пацієнти та лікарі стверджують, що такі неформальні заохочення не рахуються. Проте, існує дуже розмита лінія між хабарництвом і вираженням подяки. Корупція в медичній сфері не обмежується пляшкою коньяку в обмін на якісну допомогу — це набагато більша загроза, яка впливає на закупівлю ліків, благодійні фонди при лікарнях, діагностичні центри, приватизацію приміщень та «відкати» медичним працівникам за краще та швидше лікування.

 

5. Хочете перемогти свого ворога, думайте як ваш ворог: викриття корупційних схем у сфері інфраструктури.

 

Як запобігти корумпованому посадовцю красти гроші, виділені на ремонт доріг, мостів, парків чи інших об’єктів інфраструктури? Важливо зрозуміти мотивацію недобросовісних чиновників шляхом аналізу корупційних схем та пошуку способів їх виявлення та запобігання. Моніторинг рішень ради, аналіз проекту бюджету та звітів про його виконання, перевірка закупівель, аналіз даних про бюджетні трансфери на Є-data, попередження конфліктів інтересів, запит інформації від державних установ та робота зі ЗМІ виявилися ефективними шляхами викриття корупційних схем у секторі інфраструктури.

 
Архів новин