вВідео
Скажи булінгу - НІ!

Я маю вагу! Я маю значення! Я маю право!

 

Діти про Я МАЮ ПРАВО!

Енергоменеджмент - шлях до заощадження державного та місцевого бюджетів

нновини

Картоплю називають «другим  хлібом» - це цінна продовольча, кормова і технічна культура. У харчовому раціоні людини картопля займає одне із перших місць. В основному картоплю і овочі вирощують на присадибних ділянках, тому увагу звертаємо на препарати, які використовують для роздрібного продажу населення.

Із шкідників картоплі ворог №1 – це колорадський жук, крім того шко-дять картопляна міль, попелиці, дротяники, личинки хруща, гусениці підгризаючих совок, капустянка, цикадки. Жуки, що перезимували,  з’являються в  травні на минулорічних ділянках картоплі. Відкладання яєць спостерігається з травня по липень. Розрізняють 4 стадії розвитку личинок , при цьому личинки 3 та 4 стадії розвитку завдають найбільшої шкоди. Повне знищення однієї  рослини можуть здійснити 20-25 личинок. Хімічних препаратів для боротьби з колорадським жуком безліч, проте при їх виборі слід враховувати, що колорадський жук в короткий час виробляє резистентність, тобто привикання до багатьох діючих речовин інсектицидів. Тому в системі обробок необхідно чергувати хімічні та біологічні препарати різних груп. Боротьбу з колорадським жуком проводять системними інсектицидами: Актара  25 , ВГ- 1,4 г  на 1 сотку на 10  л води, Конфідор Екстра -0.5 г на 8 л води на 1 сотку, Антиколорад  Макс, КС – 1,5 млна 1 сотку, Антіжук, ЗП – 0,45-0,50 г  на 3-5 л води на 1 сотку, АТО ЖУК , КС 1,0-1,5 мл на 3-5 л води на 1 сотку, Бомбардир, ВГ – 0,45-0,50 г/на 5 л води  на 1 сотку,  Командор,РК  – 0,2- 2,5 мл .на 4-5 л води на 1 сотку,  Кораген – 0,5-0,6 мг на 3-5 л води  на 1 сотку,Моспілан – 0,5 г  на 3-4 л води  на 1 сотку, Наповал, КС – 1,0-1,5 мл  на 4-5 л води на 1 сотку,  та інш. Обприскування проводиться за масової появи личинок (10-20 личинок на кущ).

Картопля легко пригнічується бур’янами, які забирають у неї поживні речовини, воду і світло. Забур’янені посадки гірше провітрюються, чим створюються сприятливі умови для ураження картоплі фітофторозом. Проти бур’янів після сходів картоплі використовують гербіциди: Антипирій , Ке – 20 мл на 1 сотку, Грінфорт КФ 40 , КЕ – 10-20 мл на 1 сотку, Пантера , к.е. – 10-20 мл на 1 сотку, Селект 120 , к.е – 15-40 мл на 10 л води на 2,5 сотки, Тітус 25,  в.г - 50 г/га  разом з прилипачем Тренд -200 мл/га, Фюзілад Форте 150 ЕС, к.е – 20 мл на 5 л води на 1 сотку та інші. Обробки проводять на початковому етапі росту бур’янів упродовж вегетації.

З хвороб картоплі особливо велико  шкоди завдають фітофтороз і альтернаріоз (суха плямистість). Альтернаріоз картоплі це хвороба, яка призводить до загибелі листової поверхні, проявляється на листках середнього та нижнього ярусів вже на початку червня у вигляді концентричних плям. Проти альтернаріозу діють препарати, що направлені на боротьбу проти фітофторозу.

Фітофтороз - небезпечна грибкова хвороба картоплі, яка може знизити урожай до 50 %. Збудник фітофторозу уражує листя, стебла, бульби картоплі. Перші ознаки з’являються на листах та стеблі верхнього ярусу рослин у вигляді бурих плям із свинцевим відтінком. З часом плями збільшуються і можуть охопити всю рослину за 7-10 днів. За високої вологості проявляється наліт білого кольору - спороношення гриба, на стеблах з’являються коричневі вдавлені полоси мертвих тканин, на бульбах проявляється у вигляді вдавлених твердих чітко окреслених коричневих плям. Розповсюдження хвороби прямо залежить від високої температури та вологості. При захисті картоплі від фітофторозу слід керуватися двома головними правилами:

1-ше правило - початок оприскування – до появи хвороби,

2-ге правило - завершення оприскування - не раніше природнього  відмирання бадилля.

Рекомендуємо перші профілактичні обробки картоплі проводити мідьвмісними препаратами: Купроксат , КС -30-50 мл на 1 сотку,Медян Екстра 350 SC,к.с.- 80 мл на 10 л води.  Максимальна ефективність досягається в тому випадку, коли захист проводять препаратами  контактно-системної дії до початку появи перших ознак хвороби :Акробат МЦ , в.г – 2,0 кг/га, Квадріс – 0.6 л/га, Інфініто 61 SC, - 1,2-1,6 л/га, Ревус 250 SC, к.с. – 0,5-0,6 л/га, Консенто 450 SC, КС  - 1,7 - 2,0 л/га, Курзат М  68,в.г  - 2,0 -2,5 кг/га, Танос 50, в.г.– 0,6 л/га, Антракол  70 WG, ВГ -1,5 кг/га , Курзат М 68, в.г -  2,0-2,5 кг/га, Ридоміл ГОЛД МЦ 68 WG, в.г. -2,5 кг/га, Ширлан  500 SC, к.с -  0,3-0,4 л/га, та інші.

На овочевих культурах розвиток шкідників та хвороб залежить від кліматичних умов вегетації рослин. При високих вологості і температурі повітря буде розвиватися фітофтороз і альтернаріоз томатів, переноспороз огірків.

Проти фітофторозу і інших плямистостей томати обробляють препаратами Акробат МЦ, в.г – 2,0 кг/га, Антракол 70        WP, з.п.- 2,0 кг/га, Захист, ЗП – 15-20 г на 1 сотку,  Квадріс 250 SC,к.с- 6 мл на 5 л води на 1 сотку, Цілитель ,ЗП- 25 г Ридоміл ГОЛД МЦ 68 WG, в.г- 25 г на 5 л води на 1 сотку та інші.

На огірках проти пероноспорозу застосовують препарати - Альєт 80,WP, ЗП- 2,0 кг/га, Ефатол , з.п. – 12-20г на 10 л води на 1 сотку, Квадріс 250 SC, к.с.- 6 мл на 5 л води на 1 сотку, Ридоміл ГОЛД МЦ 68 WG, в.г. – 25 г на 5-6 л води на  1 сотку та інші.

Томати і баклажани пошкоджуватиме колорадський жук. За масової появи личинок обприскують препаратами, які застосовують у посадках картоплі.

На капусті розвиватимуться і шкодитимуть гусениці біланів, молі, совок, попелиці. Захист капустяних рослин доцільно проводити Діміліном, з.п – 0,08-0,12 кг/га, Енжіо  247 SC , КС – 0,18 л/га , Матч 050 ЕС, к.е. – 4 мл на 4-5 л води на 1 сотку та інші.

Більшість вирощених овочів і картоплі використовується для власного харчування, харчування дітей, дієтичного харчування, тому альтернативою хімічного методу захисту є більш безпечний біологічний захист рослин від хвороб та шкідників.

Проти колорадського жука на картоплі і овочах рекомендуємо використовувати Актофіт , КЕ – 0,3-0,4 л/га,  Актоверм КЕ – 0,3-0,4 л/га, також дані препарати використовують на огірках проти павутинного кліща з нормою внесення 2,0 л/га.  Проти біланів, капустяної молі, капустяної совки на капусті використовують біопрепарат Лепідоцид –БТУ,р  - 2,0 -3,0 л/га  . Проти тлі, озимої совки, білокрилки на овочевих культурах використовують Натургард,в.р – 0,3-1,0 л/га,  Актарофіт , КЕ – 0,2-1,0 л/га, Препарат Казумін 2 Л РК використовують на томатах проти бактеріальних хвороб ( 1,5 л/га), на капусті проти бактеріального опіку (3,0 л/га), проти збудників грибних і бактеріальних хвороб на овочевих культурах – Псевдобактерін -2 (Респекта) – 0,1-1,0 л/га, препарат Триходермін БТ, п – 5-10 л/га на огірках і томатах  проти кореневих гнилей, Планриз  БТ в.с. – 2,0 л/га на овочевих культурах проти гнилей , пероноспорозу, фітофторозу, альтернаріозу, борошнистої роси. Зверніть увагу на строк останньої обробки (в днях до збирання урожаю), максимальну кратність обробки кожного препарату.

У магазинах та на ринку пропонують різноманітні препарати для захисту рослин. Купувати та використовувати потрібно лише ті хімічні і біологічні засоби, які зареєстровані згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів , дозволених до використання в Україні.

При роботі з отрутохімікатами слід використовувати індивідуальні засоби захисту (рукавиці, респіратори) та дотримуватись регламенту застосування препаратів. Обприскування проводити в дозволений час в населених пунктах – з 22 год. вечора до 7 год. ранку в безвітряну погоду.
Архів новин